موتور جستجو هوشمند (SIN JIM)

Home  >>  سئو  >>  موتور جستجو هوشمند (SIN JIM)

موتور جستجو هوشمند (SIN JIM)

   سئو   نوامبر 7, 2016  No Comments

سین جیم (پارس كاو) موتور جستجوی هوشمندی است كه به صورت Web-Based در قالب یك وب سایت به كاربران خود سرویس می دهد. با توجه به این كه واسط گرافیكی سیستم مبتنی بر وب بوده و كاربران وب عموما با مسئله جستجو و پیدا كردن پاسخ های مناسب آشنا هستند کاربرد آن بسیار آسان است.

a-10

قابلیت های موتور جستجوی هوشمند

 • اولین موتور جستجوی هوشمند كه دارای پشتیبانی كامل از زبان فارسی می باشد.
 • غیر وابسته به platfrom خاص و قابل استفاده در سیستم عامل های windows, linux
 • مجهز به پایگاه دانش (knowledge base) و موتور قواعد (Rules Engine) جهت هوشمند سازی در استخراج و دسته بندی اطلاعات.
 • قابلیت یادگیری و تصحیح و بهبود پایگاه دانش و موتور قواعد.
 • استفاده از وب سرویس ها جهت اتصال به دیگر سیستم های نرم افزاری مانند سیستم اتوماسیون اداری و یا هر سیستم نرم افزاری دیگری كه با اسناد سرو كار دارد.

 • نمایش تبلیغات مرتبط با عبارت جستجو در كنار نتایج جستجو
 • • به روز رسانی بسیار سریعتر نسبت به سایر موتورهای جستجو: با توجه به اینكه دامنه جستجوی موتور هوشمند سین جیم (پارس كاو) محدوده ی وب سایت های موجود در .IR می باشد و محدوده ی كوچكتری را نسبت به موتور های جستجویی مانند Googleو Yahoo جستجو می كند، نسبت به این موتور های جستجو بسیار سریعتر به روز رسانی می شود. به عنوان مثال در حال حاضر ایندكس موتور جستجوی Googel به طور متوسط هر یك ماه یكبار انجام می شود و در واقع تغییراتی كه در صفحات وب روی می دهند به طور متوسط با تأخیر یك ماهه در Googel دیده می شوند. این در حالیست كه با توجه به محدودتر بودن دامنه ی عمل موتور جستجوی هوشمند سین جیم، ایندكس آن می تواند حدوداً هر 4 روز یك بار به روز رسانی شود
 • • امكان شناسایی صفحات وب با محتوای خاص: یكی از سرویس هایی است كه موتور جستجوی هوشمند سین جیم (پارس كاو) می تواند در اختیار سازمان های مختلف قرار دهد، شناسایی صفحات وب با محتوی خاص و اعلام لیست این صفحات به این سازمان ها می باشد. به عنوان مثال ممكن است كه دستگاه قضایی كشور مایل باشد سایت هایی با محتوی غیر اخلاقی را در كوتاه ترین زمان ممكن شناسایی كرده و نسبت به مسدود كردن آنها اقدام نماید.
 • • امكان استخراج اطلاعات آماری مختلف از وب ایران: با توجه به اینكه خزشگر وب سین جیم (پارس كاو) درحین جمع آوری اطلاعات، داده های آماری آنها را نیز ذخیره می كند، می تواند این داده های آماری را در اختیار افراد و سازمان های علاقمند قرار دهد. به عنوان مثال یكی از گزارش هایی كه خزشگر وب سین جیم (پارس كاو) می تواند در اختیار علاقمندان قرار دهد، لیست معتبرترین سایت های ایرانی است.
 • امكان جستجو در انواع مختلف فايل ها: در حال حاضر موتور جستجوي هوشمند سين جيم(پارس كاو) از قابليت جستجو با سرعت بالا در طيف وسيعي از فايل هايxml. ster office, open office. text. pdf, ms word,ms powerpoint, html,ms excel برخوردار می باشد. لازم به ذكر است كه در حال حاضر هيچ موتور جستجوي ديگري قادر به استخراج متون فارسي در اين طيف وسيع از انواع فايل ها نمي باشد.
 • پشتيباني از انواع جستجوهاي پيشرفته – موتور جستجوي هوشمند سين جيم (پارس كاو) امكان استفاده از انواع جستجو هاي زير را در اختيار كاربرانش قرار مي دهد:
  1. جستجوي كلمات: كاربران مي توانند با وارد كردن يك يا چند كلمه در کادر موجود، به جستجو در فايل هاي ضميمه بپردازند. به عنوان مثال اگر كاربري قصد پيدا كردن فايل هايي را داشته باشد كه شامل كلمات ايران يا صادرات باشند، مي تواند در خواست خود را به صورت زير در قسمت جستجو وارد نمايد:

   ايران صادرات

   در هنگام نمايش اطلاعات به كاربر، نتايج بر اساس ميزان مطابقت آنها با درخواست كاربر مرتب مي شوند. به اين معني كه ابتدا مواردي نشان داده مي شود كه هم شامل ايران و هم شامل صادرات بوده و به تعداد بيشتري در آنها تكرار شده اند و سپس مواردي كه تنها شامل يكي از اين كلمات هستند نمايش داده مي شود. در صورتيكه كاربر مايل باشد تنها مواردي را مشاهده كند كه هر دوي اين كلمات در آنها آمده باشد مي تواند در خواست خود را به صورت زير بيان كند:

   ايران و صادرات

   در صورتيكه كاربر مايل باشد تنها مواردي را مشاهده كند كه فقط شامل ايران و كلمه صادرات در آنها نيامده باشد، مي تواند درخواست خود را به صورت زير بيان كند:

   ايران و نه صادرات

  2. جستجوي عبارات: در صورتيكه كاربري مايل به جستجوي يك عبارت در فايل هاي ضميمه باشد، مي تواند با قرار دادن گيومه در دو طرف عبارت درخواست خود را اعلام كند. به عنوان مثال اگر كاربري مايل به پيدا كردن فايل هايي باشد كه شامل عبارت صادرات ايران هستند مي تواند درخواست خود را به صورت زير در قسمت جستجو وارد كند:

   “ايران صادرات”

 • ريشه يابي فارسی : در موتور هاي جستجوي متداول نظير Google با جستجوي واژه “انتخاب” تنها صفحاتي نمايش داده مي شوند كه اين واژه به همان شكل اوليه اش در آنها موجود می باشد، و در نتيجه صفحاتي كه در آنها واژه هايی مانند “انتخابات”، “انتخاب هايشان” و … موجود باشد به عنوان صفحه مرتبط نمايش داده نخواهند شد. حال آنكه در سيستم جستجوي هوشمند سين جيم(پارس كاو) در صورتيكه كاربر مايل باشد، با جستجوي عبارت “انتخاب”، با استفاده از موتور ريشه ياب فارسي موجود در آن، كليه صفحاتي كه واژه انتخاب و مشتقات آنرا دارا باشد به عنوان نتيجه، نمايش داده خواهند شد. جدول زير تعدادي از ريشه هاي شناسايي شده توسط ريشه ياب فارسي سين جيم (پارس كاو) را نشان مي دهد:
كلمه ريشه شناسايي شده
تاسيساتش تاسيس
تاييديست تاييد
تئاتريمان تئاتر
تئوريهايش تئوري
تابلوهاست تابلو
آقازادگي آقازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *