پتانسیل بالای سرمایه‌گذاری در حوزه IT

Home  >>  فناوری اطلاعات  >>  پتانسیل بالای سرمایه‌گذاری در حوزه IT

پتانسیل بالای سرمایه‌گذاری در حوزه IT

   فناوری اطلاعات   نوامبر 7, 2016  No Comments

در حوزه فناوري ارتباطات و اطلاعات پتانسيل زيادي براي سرمايه گذاري وجود دارد.ه گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی معاونت علمی وفناوری رئیس جمهوری، در مراسم افتتاحیه همایش فرصت های سرمایه گذاری در ICT، علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این موضوع که ايران هيجدهمين اقتصاد بزرگ دنيا (از نظر GDP بر مبناي برابري قدرت خريد)، با ميزان 1.4 تريليون دلار است، بیان داشت:a-5

جمعيت 80 ميليون نفری ایران که تقريبا دو سوم آن بين 20 تا 40 سال سن دارند، پتانسیل بالایی از تجارت حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در خود جای داده است. به علاوه، جمعيت كشورهايي كه ايران با آنها مرز مشترك دارد، حدود 450 ميليون نفر است که می‌توان به لحاظ سطح امنیت بالای اجتماعی و سیاسی در ایران، با محوریت و مرکزیت ایران، از این ظرفیت بالا استفاده کرد. 

وی افزود: درآمد سالانه 45 درصد خانواده‌هاي ايراني، بيش از 20 هزار دلار در سال است كه از چين، هند و برزيل بیشتر است و GDP تهران (به تنهايي) از بمبئي، دوبلين و بوداپست بيشتر و همانند منچستر و هلسينكي است.
بیرنگ در سخنرانی خود به بورس ايران اشاره  كرد كه داراي رتبه پنجم در خاورميانه است و در مقايسه با كشورهاي منطقه، داراي ساختار بالغ‌تري براي IPO سرمايه‌گذاران است. وی بیان داشت که ايران ميان برترين‌ كشورها به لحاظ رتبه مشاركت در تحصيلات تكميلي قرار دارد و وضعيت (سرانه) ايران از بريتانيا، فرانسه و آلمان در این خصوص بهتر است، بطوری که ايران پنجمين كشور تربيت‌ كننده مهندس در دنياست. وضعيت رشد علمي ايران منحصر به حوزه‌هسته‌اي نيست و در برخي حوزه‌هاي ديگر نيز قابل توجه است. رتبه ششم در فناوري نانو و جايگاه قابل توجه در حوزه‌هاي ديگري مانند سلولهاي بنيادي مثال هايي در اين خصوص هستند.
معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به اقدامات خاص انجام شده يا در حال انجام در رابطه با سرمايه‌گذاري خارجي در حوزه فناوري‌هاي جديد اشاره كرد.
وی با بیان ظرفيت قانون حمايت از شركت هاي دانش‌بنيان براي همکاری و تاسیس شرکت­ بدون توجه به سهم خارجي، شمول معافيت مالياتي و مزایای قانونی مانند بيمه، گمرك و … را از مهمترین مزایای موجود برای سرمایه‌گذاران خارجی برشمرد و اذعان داشت که ارزیابی این شرکت­ ها به عنوان شرکت دانش‌­بنیان همانند ارزیابی شرکت های ایرانی انجام خواهد گرفت و تاکنون نیز چندین شرکت با سهامداری افراد خارجی توانسته­‌اند تاییدیه دانش‌بنیان را دریافت کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر ارتباط كاري نزديكی بين معاونت علمي و سازمان سرمايه‌گذاري و كمك‌هاي اقتصادي و فني وجود دارد و بر مبناي تعاملات انجام‌شده، معاونت در هيأت سرمايه‌گذاري خارجي (كه بنا به قانون، عالي‌ترين مرجع براي صدور مجوز سرمايه‌گذاري خارجي است) حضور دارد.

از دیگر محورهای مورد اشاره بیرنگ، بحث امكان ارائه مشاوره‌هاي تخصصي در حوزه‌سرمايه‌گذاري در فناوري‌هاي جديد بود که امكان دريافت خدمات مشاوره و ساير خدمات اعم از حقوقي، ارزيابي و ثبت مالكيت فكري، تناظريابي از طريق كريدور توسعه کسب و کار ايجاد شده توسط معاونت علمی و فناوری و يا مراجعه به مركز خدمات سرمايه‌گذاري خارجي سازمان ميسر است. شایان ذکر است هزينه ارائه اين خدمات (بسته به مورد) تا 80 درصد مشمول يارانه دولتي بوده است.

استفاده از ظرفيت پارك فناوري پرديس معاونت علمي به عنوان بزرگ‌ترين و مهم‌ترين پارك فناوري در ايران، تدوين مشوق‌هاي قانوني جديد براي حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي در حوزه فناوري‌هاي جديد توسط معاونت علمي، تدوين بسته فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري خارجي در حوزه فناوري‌هاي جديد با همكاري چند مشاور بين‌المللي در حوزه فناوري نانو، زيست‌فناوري و ICT  و نیز تدوین پيوست فناوري که در حقيقت پيوستي براي قرارداد با شركتهاي خارجي و با هدف جلب مشاركت طرف ايراني در تحقيق و توسعه است، از دیگر اقداماتی است که معاونت امور بین‌الملل و تبادل فناوری در راستای توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه دانش بنیان در دستور کار قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *