نفقه زن و کودک

Home  >>  حقوق  >>  نفقه زن و کودک

نفقه زن و کودک

   حقوق   اکتبر 21, 2016  No Comments

قانونگذاردر ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی برای اینکه فرزندان در صورت جدایی و یا فوت والدین برای تامین نیازهای خود با مشکل روبرو نشوند تعیین تکلیف کرده است زیرا فرزندان علاوه بر نیازهای معنوی و عاطفی به تامین نیازهای مالی خود توسط والدینشان احتیاج دارند .

 46-960x460

در این نوشته نفقه زن و کودک را بررسی میکنیم.

این ماده اشاره دارد که نفقه اولاد بر عهده پدر است ؛ پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به دادن نفقه به عهده اجدادپدری  (پدر بزرگ) است .  و در صورتی که جد پدری هم زنده نباشد یا نتواند نفقه بپردازد، تامین هزینه ها به عهده مادر خواهد بود و در صورتی که مادر هم نباشد یا خودش مشکلات معیشتی داشته باشد، به عهده اجداد پدری و اجداد مادر یعنی مادربزرگ پدری یا مادربزرگ مادری خواهد بود. بنابراین نفقه فرزندان به ترتیب ابتدا به عهده پدر، دوم پدربزرگ پدری، سوم مادر، چهارم مادر بزرگ پدری و هم مادربزرگ مادری و پدربزرگ مادری خواهد بود.

از طرفی، از آنجا که قانون مرد را به عنوان قانون سرپرست خانواده معرفی می کند، پدر وظیفه دارد علاوه بر نفقه همسر، نفقه فرزندش را پرداخت کند و این حقی است که با طلاق والدین هم ساقط نخواهد شد و تحت شرایطی فرزندان می توانند در مقاطع مختلف تقاضای نفقه کنند.

در شرع و قانون سن معینى براى نفقه فرزندان در نظر گرفته نشده و عرفاً مادام که اولاد داراى شغل و درآمد مشخص نباشند پدر نسبت به پرداخت نفقه مسئولیت دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *